Природно-заповідний фонд Рівненської області : наук. – доп. бібліогр. покажч. / уклад. Н. М. Кожан ; відп. за вип. В. П. Ярощук ; ред. : Л. Г. Сахнюк, З. М. Тирак ; Рівнен. держ. обл. б-ка. – Рівне : Волин. обереги, 2010. – 68 с.

Від укладача

Мальовнича та різноманітна природа Рівненщини з безліччю річок та синіх озер, лісів та реліктових боліт, гранітних скель та базальтових кар’єрів, з гористими крутоярами та віковими дібровами, з покладами бурштину, багатим рослинним і тваринним світом є справжнім і неповторним багатством України. З метою збереження ландшафтного та біологічного розмаїття області поступово створювався природно-заповідний фонд краю. Формування природно-заповідної мережі Рівненщини розпочалося у 1974 році створенням двох заказників загальнодержавного значення: ботанічного – «Вишнева гора» площею 97 га (Рівненський район) та загально зоологічного – «Брище» площею 100 га (Березнівський район).
Найбільша кількість (151) природно-заповідних об’єктів створено у 1983 році, серед них заказники „Соколині гори”, „Більчаківский” (Березнівський район), „Озерецький” (Володимирецький район), ”Рясниківський” (Гощанський район), Урочище „Хрінники” (Демидівський район) та ін.
Природно-заповідний фонд Рівненщини – це територія площею майже 170 тис гектарів, що складає 8,5% від загальної площі області. Це ботанічні, лісові, гідрологічні заказники, регіональні ландшафтні парки „Надслучанський” (Березнівський район), „Дермансько-Мостівський” (Здолбунівський район), „Прип’ять-Стохід” (Зарічненський район), найбільший в Україні Рівненський природний заповідник, в якому 617 видів флори та 517 видів фауни, з яких до Червоної Книги України занесено відповідно 30 та 32 види.
За проектом Загальнодержавної цільової екологічної програми розвитку заповідної справи на період до 2020 року площа природно-заповідного фонду Рівненської області має скласти 270,8 тис. га (14% її території), тобто збільшиться у 2,5 рази. З метою поширення інформації про унікальні природні комплекси та важливість їхнього збереження Рівненська державна обласна бібліотека уклала бібліографічний покажчик документів про природно-заповідний фонд Рівненської області.
У покажчику відображені документи, опубліковані у 1959-2009 рр.., що знаходяться у фонді Рівненської державної обласної бібліотеки. Посібник містить книги, статті із збірників, періодичних видань (газет, журналів), які опубліковані українською, російською мовами. Усі матеріали переглянуті de vizo. Відбір документів закінчено 1 жовтня 2009 року. У покажчику зібрано першоджерела, науково-дослідну, навчальну, довідкову літературу, що в комплексі розкривають становлення та розвиток природно-заповідного фонду Рівненщини. Посібник складається з таких основних розділів:

Природно-заповідні об’єкти області та їх охорона
Рослинний і тваринний світ
Рівненський природний заповідник
Регіональні ландшафтні парки
Заказники
Пам’ятки природи
Дендрологічні парки
Рівненський зоопарк
Парки-пам’ятки садово-паркового мистецтва
Заповідні урочища
Екологічні стежки. Туристичні маршрути
Бібліографічні покажчики
Матеріали у межах розділів впорядковано в алфавіті авторів або назв праць.
У розділ «Природно-заповідні об’єкти області та їх охорона» увійшли першоджерела (укази, постанови, розпорядження) про створення заказників на території області, документи, які в цілому відображають стан заповідного фонду області,  діяльність  в галузі охорони заповідних територій, міжнародне співробітництво у сфері охорони довкілля, карти природоохоронних територій Рівненщини та ілюстративний матеріал.
Розділ «Рослинний і тваринний світ» містить загальні праці про флору і фауну природно-заповідних територій області, в тому числі про рідкісні та екзотичні види та їх збереження.
У розділі «Рівненський природний заповідник» зібрано документи про створення, історію становлення, природне середовище (геологія, рельєф, клімат, грунти, водні об’єкти, ландшафти, ліси, болота), флору, фауну, наукову діяльність, еколого-просвітницьку роботу заповідника. Окремі підрозділи присвячені «Дермансько-Мостівському», «Надслучанському», «Прип’ять-Стохід» регіональним ландшафтним паркам та Національному природному парку «Перлина Волині й Поділля», що проектується. Розділ «Заказники» відображає документи про заказники Рівненщини загальнодержавного та місцевого значення: зоологічні, ботанічні, ландшафтні, лісові та інші. Окремий підрозділ склали документи, що присвячені ботанічному заказнику загальнодержавного значення «Вишнева гора».
На території Рівненщини знаходиться 7 пам’яток природи загальнодержавного значення та 58 пам’яток природи місцевого значення. Література про них відображена у розділі «Пам’ятки природи».
Наступний розділ містить документи про унікальний дендрологічний парк у місті Березному. Рівненський зоопарк – парк загальнодержавного значення. Він є одним із 7 зоологічних парків України і єдиним у західному регіоні. Література про даний об’єкт міститься у розділі «Рівненський зоопарк». Рівненщина на своїй території має 12 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва – два з яких: Рівненський парк ім. Т. Шевченка та Гощанський парк – мають загальнодержавне значення. Документи про історію створення та сучасний стан розвитку парків відображені у розділах «Гощанський парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва» та «Рівненський парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва ім. Т. Шевченка». Документи про заповідні урочища, екологічні стежки та туристичні маршрути Рівненщини містяться в однойменних розділах «Заповідні урочища», «Екологічні стежки. Туристичні маршрути».
До бібліографічних описів подаються анотації, які мають довідковий характер.
Допоміжний апарат складається з покажчика авторів, редакторів, укладачів, покажчика назв праць, географічного покажчика. Міститься список переглянутих періодичних видань та додатки.
Видання адресоване науковцям, викладачам, краєзнавцям, студентам, широкому колу читачів, яким цікаво впізнавати красу та багатствоприроди рідного краю.


Завантажити в форматі PDF: pdf


  • Facebook
  • В закладки Google
  • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
  • Одноклассники
  • Twitter

Прокоментуй!

Залишити відповідь